Piłka nożna – wirtualny trening w grach uzupełnieniem realnej gry

Z pewnością wielu jest wielbicieli piłki nożnej, którzy oprócz gry na boisku, oglądania transmisji meczów, również uwielbiają rozgrywki na komputerze czy konsoli. To właśnie dla takich wielbicieli sportu powstało wiele kultowych gier piłkarskich takich jak FIFA, Pro Evolution Soccer – PES, Football Manager czy mobilna New Star Soccer. Czy to, czego można nauczyć się w grach komputerowych, da się wykorzystać również na boisku? A może taki wirtualny trening jest pomocny w tworzeniu strategii i lepszej grze?

Różne podejście do piłki nożnej we współczesnych grach komputerowych

Każda z komputerowych czy konsolowych gier piłkarskich popularnych na rynku cechuje się nieco odmiennym trybem rozgrywki. Jedne skupiają się przede wszystkim na dobrym taktycznym działaniu oraz umiejętności szybkiej reakcji na sytuacje, w innych zaś ważne jest planowanie, zarządzanie drużyną. Dzieci i młodzież niemal w każdym wieku może być zafascynowana tym sportem, a przy okazji grami o tematyce piłkarskiej, dlatego też poziom trudności gier footballowych bywa mocno zróżnicowany.

Wiedza i doświadczenie z gier w realnych rozgrywkach

Bardziej zaawansowane gry o tematyce footballu mogą wiele nauczyć młodych i starszych graczy. Zaimplementowane są w nich elementy taktyki faktycznie stosowanej w rozgrywkach, a technika gry wirtualnych piłkarzy oraz oddanie rzeczywistości są godne podziwu. Co więcej, były nawet próby stworzenia gier ruchowych na konsole związanych z piłką nożną, które wymagają aktywności fizycznej. Oprócz elementów taktyki, ciekawych zagrywek czy zaobserwowanych technik z gier można przenieść także szereg informacji technicznych. To chociażby ciekawe akcesoria piłkarskie, które można znaleźć w dobrych sklepach sportowych takich jak Decathlon. Wiele marek produkujących sprzęty i odzież oraz obuwie sportowe lokuje swoje produkty bezpośrednio w grach i multimedialnych materiałach różnego typu, dzięki czemu nie tylko firma ma reklamę, ale także gracz szerszą wiedzę o dostępnych możliwościach, sprawdzających się w rzeczywistej rozgrywce.

A może ćwiczenie taktyki z boiska na konsoli lub komputerze?

Swoista wymiana doświadczeń działa także w drugą stronę. Młodzi piłkarze, jak i starsi amatorzy, a nawet zawodowcy lubią po meczu czy treningu zasiąść przed komputerem albo konsolą i zrobić sobie swoiste powtórzenie zagrywek, które miały miejsce jeszcze kilka chwil wcześniej na boisku. Czasami może być to dobre narzędzie pomagające w analizie możliwych rozwiązań, czy też trafiające do najmłodszych przystępnym przekazem. To kolejny przykład na to, że gry komputerowe czy konsolowe nie tylko bawią, ale także uczą.

Rozrywka elektroniczna już od wielu lat jest nieodłączną częścią życia niemal każdego z nas. Warto mieć świadomość, że większość gier poza świetną zabawą, może także pełnić wielowymiarowe funkcje edukacyjne. Piłka nożna w różnorodnych grach pozwala na naukę taktyki, trening koordynacji ruchowej, a nawet poznanie zasad ekonomii i strategii. Warto jednak równoważyć czas spędzany na wirtualnej grze z aktywnością fizyczną, aby nie popaść w przesadę w żadną ze stron.

Related Posts

Techland – polski gigant branży gier komputerowych

Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że polska branża gier komputerowych zupełnie skryła się obecnie w cieniu serii „Wiedźmin”, a

DAYS OF PLAY, czyli wielkie święto graczy powraca właśnie dziś!

Od 8  do 18 czerwca będzie można skorzystać z niesamowitych ofert na sprzęt, gry, usługi, urządzenia peryferyjne i wiele, wiele

Dodaj komentarz