Stanowisko testera gier to dla wielu miłośników gamingu praca marzeń. Do zadań osoby zajmującej taką posadę należy m.in. szukanie i eliminowanie błędów, konsultowanie ich z programistami w celu ulepszenia oprogramowania czy testowanie najnowszych propozycji rynkowych. Jak zacząć na tym zarabiać? Podpowiadamy.
Co robi tester gier?
Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się on testowaniem gier. Jednak w tej pracy chodzi o coś więcej niż jedynie granie przez cały dzień. Jednym z obowiązków na tym stanowisku jest odnajdywanie błędów w oprogramowaniu, które następnie musimy w sposób zrozumiały wyjaśnić programistom. Praca taka wbrew pozorom może nam szybko się znudzić, ponieważ osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą przechodzić poszczególne etapy gry, testując je przez wiele razy, z każdej możliwej strony. Zadaniem osoby zatrudnionej na tym stanowisku nie jest samo rozwiązywanie problemów — tym zajmują się programiści a jedynie wyszukiwanie błędów i ocena gry. Swoje wnioski należy na piśmie przekazać odpowiednim pracownikom.
Praca testera gier w firmie informatycznej
Tester gier może pracować w wielu miejscach — w firmie informatycznej, jako freelancer, ale też w różnego rodzaju magazynach i serwisach internetowych zajmujących się problematyką gier. Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, przede wszystkim potrzebna jest dobra znajomość języków obcych. Wbrew pozorom nie wystarczy tutaj jedynie przyjemność z grania. Musimy znać język angielski, a czasami również niemiecki. Gry na początku napisane są w języku angielskim, dlatego w pierwszym etapie naszej pracy będziemy musieli m.in. wyszukiwać również błędy językowe i komunikaty w tym języku, później zapewne dojdzie wersja w języku polskim, w której również będziemy musieli odnaleźć błędy. Oznacza to, że niezbędna na tym stanowisku jest znajomość języka angielskiego i polskiego, a także umiejętność komunikowania się w zrozumiały sposób. Większość takich firm to międzynarodowe korporacje gdzie pracownicy porozumiewają się w języku angielskim, dlatego też wszelkie uwagi do programistów bardzo często będziemy musieli zgłaszać również w tym języku. Więcej na temat języka programowania dowiemy się z artykułu: https://amiga.net.pl/2021/10/21/w-jakim-jezyku-pisane-sa-gry-komputerowe/.
Cechy testera gier
Praca na tym stanowisku wbrew pozorom nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Tester gier musi być odporny na monotonie. Musi powtarzać stale określone sekwencje, przechodzić przez wszystkie poziomy uwzględniając każdą możliwą konfigurację postaci i tym podobne, co z czasem naprawdę jest wyczerpujące. Tester musi również dbać o szczegóły. Oceniając grę, musi zwracać uwagę na nawet najmniejsze elementy, które należy poprawić, aby była ona przygotowana perfekcyjnie. Powinien również zauważać takie rzeczy, na które normalny użytkownik na pewno by nie zwrócił uwagi. Nawet małe błędy mogą zaszkodzić grze, dlatego tester powinien utworzyć listę i ją skrupulatnie uzupełniać o wszelkie mankamenty. Osoba na tym stanowisku musi również umieć się koncentrować na wykonywanym przez siebie zadaniu — może być to trudne, szczególnie podczas wielokrotnego wykonywania tych samych czynności w grze.